Životopis zkracene

9. ledna 2008 v 15:43 | mišula |  Leonardo da Vinci

Životopis

Leonardo da Vinci se narodil patnáctého dubna léta páně 1452 v malé vesnici Vinci v Itálii, .. kousek od Florencie.
Občas jsme svědky jak někdo dostane dar (nebo tomu říkejme třeba talent) od "boha". Tak tomu bylo i v případě syna Piera da Vinci. Leonardo byl nadán v mnoha různých oborech, počínaje malířstvím přes sochařství, stavitelství, hraní na loutnu a v neposlední řadě výborný vynálezce.
Všem nám plyne den stejně rychle a záleží jen na nás jak ho využijeme. Leonardo jej plnil téměř na sto procent, ale i přesto nemohl využit širokou škálu svých nadaní a schopností (což je pochopitelné), tak bývá občas označován jako vrtkavý či nestálý. Přes to všechno dokázal trimfnout v mnoha oborech lecjakého umělce či vědce, který se zabýval jen užším repertoárem umělecké či jiné tvorby.
Ve věku 15 let nastoupil do učení v renomované dílně Andrea del Verrochio ve Florencii. Kde namaloval anděla na obraze "Křest Krista" od Verrochia. Při malbě použil jinou techniku malování než jaká byla do té doby běžná, která umožnovala jasnější a výraznější barvy a tak Leonardův anděl na celé kresbě vynikl a stal se dominantní postavou na plátně. Když k tomu připočteme jemnou techniku da Vinciho rukou tak výsledek byl natolik kolosální, že i sám velký Verrochio uznal, že ho jeho učedník s náskokem předstihl a údajně se rozhodl, že sám již nikdy malovat nebude.
Jako vynálezce, stavitel či anatom nakreslil spousty různých skic, plánů či vynálezů, která se realizovala až ve XIX - XX. století, ovšem už bez Leonardina jména. Vzpomeňme například: lodní šroub, rogalo, padák, mechanický tank poháněný lidskou silou, který byl-li by realizován, tak i dějiny mohli vypadat jinak. Potápěčský skafandr i prvky moderních architektonických prvků nevyjímaje .. Leonardo da Vinci po sobě zanechal mnoho nedokončených maleb i vynálezů a něco se i za staletí ztratilo, ale i přesto všechno je to jeden z největších talentů všech dob.
Leonardo da Vinci zemřel druhého května roku 1519 v Cloux (Francie) ve věku 67 let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

líbí se ti můj blog?

ano, moc 39.4% (63)
je nejlepsi 10% (16)
jde to 20% (32)
nelibi se mi 30.6% (49)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama