Životopis

19. května 2008 v 14:16 | mišula |  Salvador Dali
Salvador Felip Jacint Dalí Domènech (11. května 1904 - 23. ledna 1989) byl významný katalánský malíř, známý pro svá surrealistická díla.
Dalího práce jsou proslulá překvapující kombinací bizarních snových obrazů s prvotřídním kreslířským a malířským projevem inspirovaným renesančními mistry. Své nejznámější dílo Persistence paměti dokončil roku 1931. Umělecký repertoár Salvadora Dalího zahrnoval i film, fotografii a tvorbu plastik. S Waltem Disneyem spolupracoval na krátkém animovaném filmu Destino, který byl po svém uvedení v roce 2003, dávno po Dalího smrti, nominován na cenu Americké filmové akademie. Jako rodák z Katalánska, trval Dalí na tom, že má arabské kořeny. Tvrdil, že jeho předkové byli potomci Maurů, kteří do Španělska vtrhli roku 711 a tomuto původu přisuzoval "svoji lásku ke všemu, co je zlaté a přehnané, svoji vášeň pro luxus a svou lásku pro orientální oblečení. Dalí byl umělcem obrovského talentu a fantazie. Rád dělal neobvyklé věci, jen aby na sebe přitáhl pozornost, což občas unavovalo jak obdivovatele jeho díla tak i jeho kritiky. Dalího výstřední a teatrální chování často v očích veřejnosti zastínilo jeho práci. Tato cílená pozornost však vedla k uznání jeho tvorby širokou veřejností a prodeji mnoha jeho děl. Zemřel na následky popálenin, když při experimentech se svíčkami vzplála jeho postel.
Stan Lauryssens (1946), pracoval jako novinář, než se stal uměleckým a investičním makléřem specealizujícím se na dílo Salvadora Dalího. Za obchodování s padělky se dostal do vězení a po návratu začal psát detektivní příběhy. V Belgii získal cenu Hercula Poirota za nejlepší dektektivní příběh roku.Dělal interview s Hitlerovými stoupenci,kteří přežili válku a napsal knihu o třetí říši. Stan Lauryssens byl Dalího soused po několik let ve vesnici Cadaqués ve španělském Katalánsku. Své setkání s umělcem, které velmi ovlivnilo jeho život, literárně zpracoval. Ve své knize mimo jiné odhaluje i narůstající malířovu posedlost po penězích. Práva na vydání této knihy, odhalující pravdu o Dalím byla prodána do více než 30 zemí. Podle románu Salvador Dalí - skutečný příběh je natočen film pod názvem Dali & I: The Surreal Story. Film režíroval Andrew Niccol. Stana Lauryssense si zahraje Cillian Murphy a Al Pacino samotného Dalího.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

líbí se ti můj blog?

ano, moc 39.4% (63)
je nejlepsi 10% (16)
jde to 20% (32)
nelibi se mi 30.6% (49)

Komentáře

1 Lada Lada | 13. února 2012 v 11:17 | Reagovat

Děkuji a zdravím. Vše kolem výtvarna mám ráda a "vyčmuchávávám" to při volných chvilkách na netu. A obdivuji, že to někdo dokáže. Ale mám ráda i humor, a tohle spojení s obrázky, tak z těch na netu třeba od obrázkových kumštýřů Kantorka: http://www.oook.cz/kantorek/ a Dwořáka http://www.oldrichdworak.cz  ... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama