Zkráceně

19. května 2008 v 14:13 | mišula |  Salvador Dali
Dalí y DomDalí y Domenech [dali i domenek] Salvador,
* 11. 5. 1904, + 23. 1. 1989,
španělský surrealistický malíř, grafik, výtvarný kritik a spisovatel.
Obrazy ovlivněny metafyzickou malbou G. de Chirica a kubismem P. Picassa. První surrealistický obraz namaloval v roce 1927 (Krev je sladší než med).
Rozvíjel vlastní plastický styl pomocí trompe-ľoeil a stínování; dosáhl halucinačních obrazů sexuálních fantasmagorií plných strachu (reakce na Freudovu teorii). 1936 vznikl aktuální obraz Předtucha občanské války. Autor i módních podobizen a náboženských obrazů (Ukřižování), řady knižních ilustrací (Don Quijote) a návrhů několika výprav pro balet (Bakchanále, Labyrint). Vydal vlastní fiktivní životopis. S L. Buńuelem natočil filmy Andaluský pes a Zlatý věk.
Podle mě byl Dalí arogantní egoista..narodil se proto aby byl Salvadorem Dalim..a každým dnem byl na sebe pyšnější a pyšnější, bodejť taky ne,že jo když takhle machřil..kdo by nechtěl bejt salvadorem dalim.. četla sem jeho životopis ale nedočetla sem ho celej.. proste Dali se snažil na sebe hodně upoutávat pozornost.. byl rád obdivován a snažil se na sebe upoutávat uplně všude,rád provokoval svou výstředností ..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

líbí se ti můj blog?

ano, moc 39.4% (63)
je nejlepsi 10% (16)
jde to 20% (32)
nelibi se mi 30.6% (49)

Komentáře

1 kalimka kalimka | 19. května 2009 v 12:33 | Reagovat

hmmm, není těžké stáhnout články někde z netu a neprověřit jejich pravdivost, že.........

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama